DUŻE ZAINTERESOWANIE SZCZEPIENIAMI WŚRÓD SENIORÓW

 

Biuro Federacji PZ, 2021-01-17 15:28:57

Starsi pacjenci w większości chcą się zaszczepić przeciwko COID-19, a w tych przychodniach, które się wcześniej przygotowały, rejestracja przebiega sprawnie – wynika z doświadczeń podmiotów Porozumienia Zielonogórskiego z różnych części kraju.

– W piątek, pierwszego dnia zapisów na szczepienia telefony dosłownie się urywały – mówi Joanna Szeląg, lekarka i ekspert Porozumienia Zielonogórskiego z Białegostoku. – Nie zaobserwowaliśmy wprawdzie kolejek pod przychodnią, jak to miało miejsce w wielu innych miejscach, ale to dlatego, że pacjenci mogą bez trudu się do nas dodzwonić. Wszystko poszło sprawnie – również dlatego, że wcześniej dzwoniliśmy do naszych seniorów, by rozmawiać z nimi o szczepieniach. Rejestrujemy na razie na trzy tygodnie. Po tym czasie będziemy podawać zaszczepionym drugą dawkę. Wyznaczanie kolejnych terminów uzależniamy od tego, jak przebiegną szczepienia w pierwszym tygodniu. Pamiętajmy, że są to starsi pacjenci, często z wieloma współistniejącymi chorobami i część z nich może się nie stawić na szczepienie. Dlatego jednocześnie tworzymy listy rezerwowe.

W wielu podmiotach Porozumienia Zielonogórskiego na kilka dni przed rozpoczęciem rejestracji pracownicy dzwonili do pacjentów 80+ z pytaniem o chęć zaszczepienia.

– Nasze pielęgniarki wykonały taki telefony do seniorów tydzień przedtem – przedstawia wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki z Radomia. – Informowały o możliwości szczepienia i zachęcały do tego nieprzekonanych. Na 180 ponad osiemdziesięcioletnich pacjentów naszej przychodni 140 zadeklarowało, że przyjmie szczepionkę.

Wojciech Pacholicki nie ukrywa, że jako lekarza nie satysfakcjonuje go taki wynik. Uważa, że ok. 70 proc. seniorów to za mało, powinni się zaszczepić wszyscy. Jednak wiele się jeszcze może zmienić.

– Mieliśmy wiele przypadków, gdy pacjenci podczas wstępnej rozmowy odmawiali, a potem jednak rejestrowali się. Przekonał ich ktoś z rodziny lub informacje w mediach – dodaje Joanna Szeląg.

Jak będzie przebiegał sam proces szczepienia, zależy w dużej mierze od ciągłości dostaw szczepionki, a nawet ich pory. Pierwsze dawki do POZ mają dotrzeć w poniedziałek 25 stycznia. Nie wiadomo jednak, o której godzinie. W niektórych podmiotach pacjenci rejestrowani są na poniedziałek po południu, w innych dopiero od wtorku. Zgodnie z zaleceniami producenta, szczepionka jest zdatna do użycia przez 120 godzin od rozmrożenia. Do podmiotów POZ dociera już rozmrożona, z określoną godziną wyjęcia z niskiej temperatury. W rzeczywistości więc najbardziej realne jest szczepienie poniedziałkowej partii do czwartku.

Co było najbardziej kłopotliwe w pierwszym dniu rejestracji na szczepienia?

– Nieporozumienia związane z terminem dla osób młodszych – odpowiada Wojciech Pacholicki. – Wielu z nich zrozumiało, że skoro rusza rejestracja, także oni mogą mieć wyznaczony konkretny termin szczepienia. Tymczasem 70-latkowie mogą wprawdzie już zgłosić chęć szczepienia za pośrednictwem infolinii 989, ale my możemy umieścić ich w grafiku dopiero od 25 stycznia. Na razie nie wiemy jednak, czy będzie to możliwe. W pierwszej kolejności wyznaczamy terminy dla 80-latków, dopiero po zgłoszeniu wszystkich chętnych możemy przejść do młodszej grupy wiekowej.

Pierwszego dnia od uruchomienia rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19 zgłosiło się ponad 200 tysięcy osób z rocznika 1941 i niższych.