Nie ma jeszcze zapisów na szczepienia u lekarzy rodzinnych

Federacja PZ, 2021-01


Zdezorientowani pacjenci bombardują przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej w sprawie szczepień przeciwko COVID-19. Wielu z nich obecne w mediach zachęty do szczepień traktuje w sposób dosłowny, uważając, że natychmiast powinni wpisać się na listę oczekujących, bo będą mogli się szczepić od 15 stycznia. Taki termin został podany jako początek szczepienia w grupie I, obejmującej przede wszystkim seniorów, przedstawicieli służb mundurowych i nauczycieli. Zdarzają się nawet pretensje, że dana przychodnia takich list nie prowadzi. Tymczasem nie jest to możliwe.

– W naszej małej przychodni odbieramy dziennie po kilkadziesiąt telefonów od osób, które chcą się zapisać na szczepienie – mówi lekarka rodzinna Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Zabielska-Cieciuch. – Można sobie wyobrazić, jak to zakłóca codzienną pracę w sytuacji, gdy w dużej mierze opiera się ona na teleporadach, a dostęp telefoniczny do przychodni jest kluczowy dla pacjentów potrzebujących pomocy medycznej. Wszystko to wynika z chaosu informacyjnego, pogłębianego przez niektóre podmioty medyczne (i nie tylko medyczne), które tworzą listy kolejkowe. W rzeczywistości nie wiemy jeszcze dokładnie, jak będzie wyglądało szczepienie osób z grupy I. Obejmuje ona ogromną rzeszę Polaków, szacowaną na ok. 10 milionów. Nie jest możliwe wyszczepienie wszystkich w jednym czasie. Czekamy na decyzję Ministerstwa Zdrowia na temat szczegółowego harmonogramu szczepień grupy I. Od 15 stycznia ma być możliwość rejestrowania tej grupy na terminy od 25 stycznia.

Jak poinformował w czwartek 5 stycznia pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, proces zapisów w pozostałych grupach wiekowych zostanie przedstawiony na początku przyszłego tygodnia. Trzeba po prostu cierpliwie czekać. E-skierowanie na szczepienie seniorów będzie związane z numerem PESEL i zostanie wygenerowane automatycznie. Jak podkreślił Dworczyk, oznacza to, że od 15 stycznia wszyscy obywatele polscy powyżej 70. roku życia będą mieli skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19.