Porozumienie Zielonogórskie w Profilaktyce Nowotworów Głowy i Szyi

Ruszył program profilaktyczny nowotworów głowy i szyi pod hasłem „Wspólnie pokonamy raka” . Jest on realizowany przez Mazowieckie Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia wspólnie z Radomskim Centrum Onkologii i Szpitalem Bródnowskim w Warszawie.

– W programie weźmie udział 75 przychodni z Mazowsza, Lubelszczyzny, Podlasia i Świętokrzyskiego – informuje wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego i prezes

Mazowieckiego Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Wojciech Pacholicki. – W planach jest przebadanie pod kątem nowotworów głowy i szyi 10 tysięcy pacjentów w ciągu dwóch lat.

          W ciągu ostatnich dwóch dekad w Polsce zaobserwowano prawie 20-procentowy wzrost zachorowań na nowotwory głowy i szyi. Eksperci alarmują, że blisko 60 proc. przypadków tej choroby wykrywa się w zaawansowanym stadium, dlatego blisko połowa pacjentów umiera w ciągu 3 lat od diagnozy. To powód, dla którego profilaktyka i edukacja jest tu bardzo ważna.

 Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi obchodzony jest od 18 do 22 września. W tym organizowany jest pod hasłem: „Wspieramy jakość życia chorych po leczeniu nowotworów głowy i szyi”.