“RAZEM KOORDYNUJEMY CUKRZYCĘ” -NOWA KAMPANIA

 

W województwie małopolskim ruszyła kampania, której celem jest profilaktyka, edukacja i skuteczne leczenie cukrzycy.

“Razem koordynujmy cukrzycę”- to hasło społecznej akcji, zorganizowanej w Krakowie przez władze województwa małopolskiego, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków i Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej.  Jej założeniem jest zainicjowanie programów zdrowotnych w regionie, które wpłyną na zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu cukrzycy oraz jej powikłań.

Podczas konferencji zapowiadającej kampanię prof.  prof. Maciej Małecki,  prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, przekonywał, że cukrzycę można skutecznie leczyć, a także jej zapobiegać, nawet w przypadkach genetycznych skłonności. Najważniejsze jest zachowanie zdrowego stylu życia, czyli głównie właściwej diety i aktywności fizycznej.  Mówił także o konieczności dobrej współpracy między diabetologami a lekarzami rodzinnymi, bo tylko dzięki niej wykrywalność choroby może być skuteczniejsza.

Ekspert z dziedzinie ochrony zdrowia dr Jerzy Gryglewicz podkreślał z kolei ekonomiczne aspekty niewłaściwego leczenia cukrzycy, jak koszty terapii i świadczeń socjalnych.

Podczas  kampanii planuje się warsztaty edukacyjne dla pacjentów i  spotkanie dla władz samorządowych regionu. Organizatorzy chcą

określić optymalne sposoby leczenia mieszkańców w połączeniu z holistyczną edukacją diabetologiczną.