Tysiące gestów ratujących życie – Trasa Czerwonej Nitki rozpoczęła swój bieg w Warszawie

Nowi Dawcy, ponad 40 litrów oddanej krwi, setki pytań i dziesiątki udzielonych odpowiedzi – tak w skrócie można podsumować inaugurację „Trasy Czerwonej Nitki”, która miała miejsce 11 czerwca na błoniach PGE Narodowego w Warszawie.

 Trasa Czerwonej Nitki

W sobotę błonia PGE Narodowego wypełniały śmiech, dobra zabawa oraz hasło „krwiodawstwo” odmieniane przez wszystkie przypadki i wspominane w każdym możliwym kontekście. 11 czerwca oficjalnie zainaugurowano ogólnopolską kampanię społeczną pn. „Twoja krew, moje życie”.

Jak powiedział minister Konstanty Radziwiłł: „Krwi nie da się wyprodukować w laboratorium, ani niczym jej zastąpić. Gdy jest potrzebna, można polegać tylko i wyłącznie na dawcach, którzy bezinteresownie i dobrowolnie ją oddają. Honorowi Dawcy Krwi to bez wątpienia osoby, które powinniśmy podziwiać, wspierać oraz naśladować. Pamiętajmy, że każdy z nas może potrzebować krwi, dlatego warto dołączyć do zaszczytnego grona Honorowych Dawców Krwi”.

Atrakcje na błoniach PGE Narodowego

Uczestnicy wydarzenia mogli m.in. wysłuchać koncertów zespołów De Mono i Loka, obejrzeć występy artystyczne oraz wziąć udział w aktywnościach sportowych, grach i zabawach. Tego dnia zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli mogli znaleźć coś dla siebie.

Można było także skorzystać z mobilnych punktów pobierania krwi, dostępnych dla wszystkich osób gotowych nieść pomoc chorym i potrzebującym. Jak zwykle nie zawiedli Honorowi Dawcy Krwi, którzy tego dnia przybyli z całej Polski, aby szerzyć ideę krwiodawstwa i zachęcać do oddawania cząstki siebie najbardziej potrzebującym.

„Sobotnie wydarzenie to wielki sukces nas Wszystkich. Na inaugurację „Trasy Czerwonej Nitki” przybyli   goście z całej Polski. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że wiele osób przybyło tutaj z myślą o oddaniu krwi. Niejednokrotnie była to ich pierwsza donacja w życiu, co pokazuje, że moc takich wydarzeń jest ogromna. Jest to także dowód, że mamy w Polsce liczną rodzinę Honorowych Dawców Krwi” – powiedziała Małgorzata Lorek, p.o. dyrektora Narodowego Centrum Krwi.

Honorowe krwiodawstwo – dlaczego warto?

11 czerwca oddano około 40 litrów krwi. Jednak to wciąż kropla w morzu potrzeb – szczególnie w kontekście zbliżających się wakacji. Ze względu na większą mobilność i częstsze podróże Polaków oraz urlopy stałych dawców jest to okres wzmożonego zapotrzebowania. Potencjalnym dawcą krwi może zostać bardzo duża grupa osób. Należy spełnić następujące wymogi:

  • dobry stan zdrowia,
  • wiek pomiędzy 18. a 65. rokiem życia,
  • minimalna waga na poziomie 50 kg.

 „Twoja krew, moje życie”

Ogólnopolska kampania promująca honorowe krwiodawstwo pn. „Twoja krew, moje życie” jest realizowana w ramach programu polityki zdrowotnej pn. „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej
w krew i jej składniki na lata 2015-2020” finansowanego przez ministra zdrowia.

Realizatorami kampanii są Narodowe Centrum Krwi oraz 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

czytaj więcej pod linkiem: http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/tysiace-gestow-ratujacych-zycie-trasa-czerwonej-nitki-rozpoczela-swoj-bieg-w-warszawie/

mg_4021-707x495