Wakacje w ciąży.

Jeśli Twoja ciąża przebiega bez komplikacji, a lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań, nie musisz przez całe wakacje siedzieć w domu – uważa dr Joanna Szeląg, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego. Ale są miejsca, których powinnaś unikać!

-Wakacje w ciąży trzeba dobrze zaplanować i omówić z lekarzem prowadzącym. Jeśli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania, wówczas lepiej zostać w domu – podkreśla dr Joanna Szeląg i dodaje, że urlop najlepiej zaplanować w drugim trymestrze, czyli wtedy, gdy miną już dolegliwości związane z początkiem ciąży, a nie jest ona jeszcze bardzo zaawansowana.

Dr Joanna Szeląg odradza miejsca tropikalne. Żyjemy w klimacie umiarkowanym i w ciąży lepiej go nie zmieniać, chodzi m.in. o wyższe temperatury i dodatkowe szczepienia.

Ważną rolę odgrywa również dostęp do opieki medycznej. Powinniśmy unikać miejsc, w których jest trudno dostępna lub nie ma jej wcale.

W przypadku podróży po terenie UE, dobrze mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego-  EKUZ (obowiązującą również w Europejskiej Strefie Wolnego Handlu), którą można wyrobić  w oddziale NFZ właściwym według miejsca zamieszkania.

-Należy zastanowić się również nad środkiem transportu. Jeśli nie ma przeciwwskazań, lepsza będzie dwugodzinna podróż samolotem niż wielogodzinna jazda samochodem – mówi lekarz rodzinny Joanna Szeląg. – W tym pierwszym przypadku należy zapoznać się z regulaminem linii lotniczych, który zazwyczaj określa możliwości podróżowania kobiet w ciąży – dodaje.

Ekspert Porozumienia Zielonogórskiego podkreśla, że w przypadku, podróży samochodem należy pamiętać o jeździe w zapiętych pasach i częstych postojach.

Wakacje w ciąży zawsze budzą obawy i wątpliwości przyszłych mam. Ale jeśli Twój lekarz nie widzi przeciwwskazań, a Ty dobrze zaplanujesz podróż to wakacyjny odpoczynek może okazać się świetnym pomysłem.