Zaszczep się, lekarzu

 

Ruszyła kolejna edycja kampanii Światowej Organizacji Zdrowia na rzecz szczepień przeciwko grypie (17-21 października 2016 r.). Głównym celem tegorocznej kampanii jest zwiększenie ilości szczepień przeciwko różnym postaciom grypy wśród pracowników służby zdrowia.
Według informacji PZH, w Polsce zaledwie 6 proc. pracowników służby zdrowia szczepi się przeciw grypie.
-W podstawowej opiece zdrowotnej sytuacja jest znacznie lepsza – przekonuje ekspert Porozumienia Zielonogórskiego lekarka rodzinna Joanna Zabielska-Cieciuch. – Porozumienie Zielonogórskie od lat zachęca lekarzy POZ do szczepień, ale też u nas szczepionki są po prostu dostępne „od ręki”.  Lekarz ze szpitala musi w celu zaszczepienia udać się do swojej przychodni, a my możemy to zrobić na miejscu.
Brak łatwego dostępu oczywiście nie usprawiedliwia tak niskiego wskaźnika szczepień wśród pracowników służby zdrowia, z jakim mamy do czynienia w kraju. I to nie tylko dlatego, że lekarz powinien dawać przykład pacjentom. WHO w tegorocznej kampanii wylicza powody, dla których pracownicy służby zdrowia powinni się szczepić:
„ Jeśli jesteś pracownikiem opieki zdrowotnej, to jesteś narażony na większe ryzyko zachorowania na grypę niż reszta osób. Gdy chorujesz na grypę możesz narazić swoich pacjentów. Ponieważ Pracownicy Służby Zdrowia są bardzo oddani swojej pracy, często przychodzą do niej, gdy są chorzy zwiększając tym samym ryzyko przenoszenia wirusa grypy” – czytamy w ulotce.
WHO podkreśla też, że zwiększenie szczepień wśród pracowników służby zdrowia nie tylko zapobiega wystąpieniu choroby u nich samych, ale też chroni ich pacjentów. Najlepszym sposobem, aby zapobiec zachorowaniu na grypę jest wykonywanie szczepień ochronnych. WHO zwraca uwagę, że wirusy grypy bardzo szybko mutują, dlatego szczepienia muszą być wykonywane rokrocznie ze względu na swą sezonowość. Występuje on zwykle w okresie jesiennozimowym, więc październik to właściwy czas, aby sięgnąć po szczepionkę.
Biuro Federacji PZ