Zespół ds. pakietu onkologicznego rozpoczął pracę.

Zespół ds. pakietu onkologicznego rozpoczął pracę.  

Dwie godziny trwało pierwsze posiedzenie zespołu roboczego do spraw funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej, w tym pakietu onkologicznego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele lekarzy POZ, nowy konsultant medycyny rodzinnej oraz konsultanci krajowi w zakresie onkologii.

– Pakiet onkologiczny to nowy twór, który został wprowadzony bez pilotażu, ze wszystkimi – również negatywnymi konsekwencjami. Ten zespół, który dziś rozpoczął pracę, ma generować dobre zmiany, by pakiet wreszcie zaczął funkcjonować sprawnie – mówi Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Omawiając zagadnienia pakietu onkologicznego lekarze zwrócili uwagę na kilka kwestii: Np. Karta podzieliła pacjentów na tych, którzy uzyskają dostęp do szybkiej ścieżki i tych, dla których diagnostyka się wydłużyła. To bardzo ważne, gdyż w niektórych sytuacjach karta leczenia onkologicznego wydłużyła także czas leczenia, bo nie można pomijać niektórych jej etapów. Obecni uznali także, iż w onkologii dziecięcej karta nie jest potrzebna, bo ten model leczenia jest wystarczająco szybki.

– Z punktu widzenia pacjenta było to bardzo istotne spotkanie – podkreślał Andrzej Zapaśnik, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie. – Sztywne podzielenie środków w onkologii negatywnie przekłada się na tych, którzy już maja wdrożone leczenie często ich czas leczenia się wydłuża – to nieetyczne.

Spotkanie dotyczyło także reorganizacji pracy POZ. Lekarze wrócili do nierozwiązanych kwestii, które poruszali w trakcie grudniowych negocjacji z ministerstwem – likwidacji skierowań do dermatologów i okulistów. Zwrócili uwagę, że konieczne jest wydłużenie średnio czasu wizyty z 7 do 15 minut. Ze względu na „dziurawy” system eWUŚ postulowali także zmianę zasad weryfikacji ubezpieczonych. Przedstawiciele PZ uzgodnili z Ministerstwem Zdrowia, że kwestiami POZ zajmie się osobna grupa ekspertów, który będzie się spotykała niezależnie.

Kolejne spotkanie zespołów omawiających problemy  zarówno POZ jak i pakietu onkologicznego odbędzie się pod koniec marca.